Ledeč začne hledat viníka

24.02.2015 04:06

 

Ledeč začne hledat viníka za zpackanou cyklostezku

Článek z MF Dnes, úterý 24.2.2015 + odkazy na dokumenty tohoto webu + ilistrace od Mirka Janouška

LEDEČ NAD SÁZAVOU Před pár dny odsouhlasila radnice v Ledči nad Sázavou, že vrátí téměř čtyř a půl milionovou dotaci, kterou město získalo od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na stavbu cyklostezky. Pro návrh hlasovali všichni. Až na bývalého starostu Petra Vaňka (ČSSD)...

"Potřebovali jsme vyřešit celou věc tak, aby to na město nemělo ještě další finanční dopad. Myslím tím penále. A teď teprve se budeme snažit dopátrat případnou míru zavinění," uvedl současný šéf radnice Zdeněk Tůma (SNK pro Ledeč).

"Svého favorita" už přitom radnice má. Za trable s cyklostezkou, kvůli které se nemohli vlastníci pozemků a nemovitostí dostat autem ke svému majetku, podle něj může předchozí vedení města. Tedy tehdejší tým kolem exstarosty a současného zastupitele Petra Vaňka. "O problému určitě museli vědět, přesto nebyl dlouhodobě řešen," prohlásil Tůma před časem pro Českou televizi.

Jenže Vaněk nechce o jakémkoliv pochybení ani slyšet. "Na stůl se nám někdy před čtrnácti dny dostalo stanovisko Státního fondu dopravní infrastruktury k rozsahu výjimek. To nebyla výzva k vrácení dotace, to je věc prvá. A za druhé - když jsme s cyklostezkou začali, tak jsme měli stavební povolení a cyklostezka je dodnes řádně zkolaudovaná. Takže já nevím, za co bych měl cítit vinu," zlobil se Vaněk.

(Z videa na YouTube je přitom jasně patrné, že stavba byla již před dnem natáčení 2.11.2013 zahájena, stavební povolení pak nabylo právní moci až 20.11.2013, následně ho 14.5.2014 Krajský úřad Kraje Vysočina zrušil. Kolaudační souhlas bez platného stavebního povolení je také ledečská rarita, proč neproběhl vloni přezkum? - poznámka redakce webu LBC.) 

Podle něj leží chyba na opačné straně. "Pořád se to někdo snaží překlopit do roviny, že samospráva je zodpovědná za rozhodnutí orgánů státní správy," pokračoval ve vysvětlování.
"Jestli udělali chybu orgány státní správy, že vydaly nesprávné stavební povolení, to neumím posoudit.  chtěl do města přitáhnout čtyři a půl milionu korun dotace a to se mi povedlo. Že to dneska na radnici odpískali, to je jejich problém. To je politická zodpovědnost dnešního vedení," kontroval.

Majitelé střediska budou žádat ušlý zisk

Každopádně městu Ledeč nad Sázavou nyní hrozí, že kromě už zmiňované dotace přijde ještě o další peníze. Majitelé dotčených nemovitostí se totiž zřejmě budou domáhat náhrady.
"Zvažovali jsme to a ano, pravděpodobně budeme požadovat ušlý zisk, který se pohybuje v řádu statisíců," oznámil majitel rekreačního střediska Sluneční zátoka Miroslav Janoušek. "A vlastně to není jenom ušlý zisk, ale i to, že byly zveřejněny naše osobní údaje. Budeme požadovat jakousi satisfakci. Za znemožnění přístupu a řádného užívání nemovitosti, na což máme ze zákona nárok," doplnil.

A současný ledečský starosta jeho právo nezpochybňuje. "Ano, majitelé středisek opravdu mohou žádat o ušlý zisk, ovšem pouze soudní cestou, jelikož my sami o výši náhrady nemůžeme rozhodnout," uvedl Tůma.

Co se vrácení zmiňované dotace SFDI týká, rozpočtového plánu Ledče se prý tahle ztráta nikterak nedotkne. "Co jsme si naplánovali, to by mělo být pokryto," ujišťoval šéf radnice. "Samozřejmě to může mít vliv na nějaké opravy, nebo údržbu, ale rozpočet jsme pokryli tak, jak bylo potřeba," dodal Tůma.

Eva Streichsbierová, redaktorka MF DNES

 


 

—————

Zpět