Děda předseda

20.03.2018 09:10

Děda Jan Vrba (1882 - 1947) nebyl pouze děda starosta, jak jsem napsal zde, ale i děda předseda. Na radnici v Habrech jsem totiž objevil tablo Ředitelstva a úřednictva Okresní záložny hospodářské v Habrech z roku 1932. Bylo vytvořeno fotografem panem Česenkem z G. Jeníkova ku příležitosti 70. narozenin ředitele J. Pecy z Chrtniče. V horní řadě uprostřed je fotografie našeho dědy s popiskou P. Vrba J. Štěpánov předseda. Po své levé ruce má svého náměstka pana Malinu z Habrů a po pravé ruce kontrolora pana Cempera ze Skryjí. 

To byli podle mého názoru hlavní představitelé správní rady, kterou si představuji jako pana Hrušínského, Čepka a Vondrušku z pivovaru ve filmu Postřižiny. Ti měli také svůj vlastní job a na provoz pivovaru jen dohlíželi. Tak nějak to asi mohlo být i se správní radou Okresní záložny hospodářské v Habrech. Záložna sice nemá na tablu krásnou paní sládkovou v podání Magdy Vašáryové, ale měla svého ředitele, pokladníka a účetního, což je ta trojice ctihodných pánů uprostřed. Tato trojice se starala o každodenní provoz záložny. Všichni ostatní kolem jsou zřejmě zástupci obcí z Haberského okresu a okolí tedy jmenovitě Kámen, Smrdov, Vilémov, G. Jeníkov, Zboží, Proseč, Lučice, Miřátka, Tis a Vlkaneč. Budova dole uprostřed je tzv. "Okresní dům" postavený v Habrech v roce 1908.  V budově bývala úřadovna městského úřadu, Okresní hospodářské záložny a stravovna pro chudé pocestné, jako jsem teď já. :-) Dnes v ní jsou byty a lékárna.

Za povšimnutí stojí, že předsedou záložny byl zástupce té nejmenší obce - náš děda Jan Vrba ze Štěpánova. Prý do záložny docházel ze svého 6 km vzdáleného statku pěšky! Předpokládám, že to nebylo každý den, ale jen v dny konání valných hromad, schůzí a kontrol. 

V okresním archívu v Havlíčkově Brodě by zřejmě bylo možno dohledat zápisy z valných hromad a další dokumenty haberské záložny, která v Habrech existovala od roku 1882 do roku 1952. Ale tak daleko ve svém pátrání nepůjdu. Natož pak pěšky. Nejsem děda předseda! :-) Mně prozatím stačí náhodou objevené tablo a vygůglované údaje. -sv- Foto: Štěpánka

—————

Zpět