Lekce z logiky

29.06.2016 09:20

Včera po ránu asi tak v tuto dobu jsem v  Dopoledne s Dvojkou  na ČRo2 z úst Martiny Kociánové vyslechl a pro vás zachytil a přepsal tuto vtipnou příhodu:

Na universitě v Kodani prý dostal začátkem minulého století student otázku: „Popište, jak určit výšku mrakodrapu pomocí barometru," a student odpověděl: „Upevníte dlouhý provaz k barometru, pak spustíte barometr ze střechy mrakodrapu na zem. Délka provazu plus výška barometru se rovná výšce budovy." :-)

Tato logická odpověď natolik rozzuřila zkoušejícího, že studenta vyhodil. Ten se odvolal a komise rozhodla, že odpověď byla sice správná, ale neprokázala žádné znalosti principu fyziky a vyzvali studenta, aby ihned odpověděl znovu. A student vysypal: „No tak, můžete vzít barometr, shodit ho ze střechy mrakodrapu a měřit čas, než barometr dopadne na zem. Výšku budovy pak spočítáte podle vzorce h= 0,5g x t2. Pro barometr to ale bude samozřejmě smůla." 

"Anebo pokud svítí slunce, tak můžete změřit výšku barometru, pak ho postavit na zem a změřit délku jeho stínu, pak změříte délku stínu mrakodrapu a pomocí poměrné aritmetiky hravě spočítáte výšku mrakodrapu."

„Kdybyste chtěli být nudní a ortodoxní, pak barometrem změříte tlak vzduchu na střeše mrakodrapu a pak u země. Převedete rozdíl tlaku v milibarech na stopy a máte výšku budovy."

„Protože jsme ale trvale nabádáni, abychom uplatňovali nezávislé myšlení, bylo by úplně nejlepší zaklepat na domovníkovy dveře a říct mu: "Kdybyste chtěl nový barometr, dal bych Vám tenhle, když mi sdělíte výšku mrakodrapu."" :-)

Ten student se jmenoval         Niels Henrik David  Bohr      a byl jediným  Dánem , který kdy získal Nobelovu cenu za fyziku. -sv-

—————

Zpět