A je to venku!

04.02.2018 17:55
A je to venku: Žantovský vyzvonil, jak vybírali Jiřího Drahoše
Byla snaha vybrat vědce. Několik vědců bylo osloveno a nabídku jako první přijal Jiří Drahoš. Tak probíhal výběr prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše podle ředitele Knihovny Václava Havla a někdejšího Havlova spolupracovníka Michaela Žantovského. Uvedl to v diskusi magazínu Echo. 
Nejsilnějším z kandidátů „protizemanovské fronty“ byl Drahoš, který oznámil kandidaturu již koncem března 2017.
Že šel do boje se Zemanem s podporou takových tradičních osobností „pražské kavárny", jako jsou Zdeněk Svěrák či Eva Holubová či řada jiných umělců, je známo. Jak byl však Drahoš „vygenerován" coby kandidát, přiblížil pro časopis Echo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
„Nebyl to čistě marketingový projekt. Existovala poptávka po kandidátovi, který by nebyl poznamenán stranickou politikou a současně by nenesl stigma občanské společnosti nebo takřečené pražské kavárny," překvapil Žantovský. 
„Z této úvahy v určité skupině vzešla nejdříve myšlenka postavit nějakého respektovaného vědce. Pokud vím, Drahoš nebyl prvním z vědců, kteří byli osloveni. Byl prvním, který na poptávku reagoval," objasnil někdejší diplomat a expředseda ODA. 
Zdroj: parlamentnilisty.cz zde.
 
Vymyslela se kategorie nestranický vědec. Pak byl nalezen Jiří Drahoš
Povolební Salon Echa byl 2.1.2018 introspektivní. 
  • Kde udělali odpůrci Miloše Zemana chybu? 
  • Jak to, že se ani po pěti letech nepodařilo najít kandidáta, který by mezitím okoukaného a opotřebovaného prezidenta dokázal porazit? 
Pozvání do Salonu přijali bývalý diplomat a politik Saša Vondra, spisovatel David Zábranský a Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, kde se diskuse konala.
 
Zábranský: Nevím, jestli jste na Facebooku, ale troufnu si tvrdit, že těch pár procent lidí, kteří jsou těmi nejaktivnějšími buditeli ve veřejném prostoru a na Facebooku, to zkazilo těm zhruba 40 procentům lidí, kteří Drahoše volili, aniž museli svoje paví péra okázale roztahovat a stavět veřejně na odiv. Snad by ta relativně malá skupina, které se někdy říká kavárna, mohla zvážit, jestli nabídla kandidáta, který nesl nějaké hodnoty, jestli to nebylo vlastně od začátku špatně. Říkal jsem si, že bych o těch volbách mohl někdy napsat román, a začal jsem si dělat sbírku kuriozit – sbírku screenshotů z Facebooku. Tohle kdyby se vydalo knižně, padne hodně mýtů – o vzdělanosti, o kultivovanosti, o pravdě i o lásce. Podle mě to, co se dělo na Facebooku, v mnoha případech prokazuje totální selhání, osobnostní, politické, intelektuální. Na základě toho, co tihle lidé předvedli, podle mě jde říct, že máme výsledek, který si naprosto zasloužíme.
Zábranský: Já výsledek voleb vnímám neutrálně až pozitivně. Prohra je od Drahoše velký výkon, prohrát se Zemanem po pěti letech jeho úřadování v podstatě nešlo. A vida. Vůbec to byly zázračné volby a těch zázraků bylo hned několik. Že mohl Zeman vyhrát, že mohl Drahoš dostat tolik procent. Vcelku bych to viděl tak, že výsledek voleb je něčím jako výzvou k návratu do školy, reparátem. Pro nejaktivnější podporovatele Antizemana to může být až jakýsi impulz k pokání. Tahle skupina podle mě mnohonásobně selhala. Co ti lidé předváděli v předvolební kampani, bylo nedostatečné, infantilní.
Celý obsah článku je dostupný jen pro předplatitele. Proto jsem si musel slova Žantovského vyhledat na serveru parlamentnilisty.cz. Přesvědčit se o tom můžete zde.
 
Vyhledal pro vás a přečetl -sv-

—————

Zpět