Záplavy sněhu i smíchu

21.01.2017 00:21

Stačí zalistovat v archívu Ledečských novin (LN) a podívat se na titulní stranu LN č.1/2006 nebo LN 2/2010 a uvidíte, že v Perle Posázaví bylo tehdy daleko více sněhu než letos a o jeho úklid se přitom starali titíž chlapíci z Technických služeb jako nyní. Tedy zkušenosti se sněhem a jeho úklidem určitě mají a rady nepotřebují!

Na první fotografii z ledna 2006 je hromada sněhu před Mariánským sloupem vysoká snad 2 metry. Fotografie doprovází článek To je ale nadělení!, který končí větou "Tolik sněhu ledečské náměstí už asi dlouho nepamatuje."

Na titulní straně LN z února 2010 naleznete fotografii zasnežené ledečské ulice se zahrnutými chodníky a článek Snih se sype na Ledeč a střídají ho tuhé mrazy. 

Nejzajímavější ledečský zimní obrázek však lze nalézt v Informačním servisu na 7. straně LN č. 3/2010. Týká se taky sněhu, ale úplně jiných chlapíků, kteří originálně vyřešili nerudovskou otázku Kam s ním? Na fotografii z 18.1.2010, kdy se také konalo zasedání zastupitelstva, je zachycena dnes už legendární lavička neřesti, avšak po ledečsku sněhová a u ní tento článek:

Sněhové umění u kašny

Informační servis nemůže nechat bez povšimnutí pozoruhodné dílko, které ze sněhu vytvořila dne 18. ledna během několika hodin skupina mladíků na ledečském náměstí. Realisticky ztvárněné sousoší na lavičce u kašny naše město okamžitě proslavilo asi stejně, jako návštěva divočáků na ledečské radnici v prosinci 2006. Tentokrát však šlo o společné dílo několika párů lidských rukou, které z mokrého sněhu vytvořily pozoruhodnou skulpturu, aby budila po celý týden pozornost kolemjdoucích. Některé pobavila, jiné pohoršila, některé možná inspirovala, ale o její vtipnosti svědčí fakt, že jí nikdo, ani z těch pohoršujících se, ihned nepobořil. 

Na přiloženém snímku vidíte pouze 2/3 sousoší na lavičce, klečící ženu před sněhovými televizními diváky naštěstí neznámý fotograf možná ze studu, možná záměrně, nezachytil. I tak je namístě fotografii v Ledečských novinách publikovat, aby dalším generacím zůstala zachována památka na mladé ledečské umělce z počátku druhého desetiletí 21. století. -sv-

Kde ty loňské sněhy jsou

Zatímco se na radnici

dohadují konšelé,

pod okny se dějí věci

lechtivé i veselé.

Na lavičku usedají

dva sněhoví chlapíci,

na co mají, to si dají

spolu s ženou klečící.

Když jsem pak o dva roky později navštívil z jara paní starostku Irenu v Přelouči, nedokázal jsem se ubránit smíchu. Paní starostka s paní tajemnicí kouřily venku za rohem radnice a před vstupem do nové budovy radnice byla čerstvě postavena betonová lavička s obdobným sousoším, evokujícím vzpomínky na to u kašny na ledečském náměstí. V Přelouči však sedícím pánům na lavičce klečící žena, televize a lahváč scházely, ale zato ti chlapíci měli navíc pořadová čísla, jak v čekárně a disciplinovaně čekali na klečící ženu, až přijdou na řadu. Ač bez čísla, přisedl jsem naproti nim a čekal též. :-) Až po týdnu jsem se dozvěděl, že se jedná o betonovou plastiku  Týden  a že žádná žena klečet nepříjde. :-)  -sv-

S radnicí je úzce spjata pěší zóna. A na ní betonová plastika Týden od pardubické sochařky Kláry Klose. Ta nebude jen na ozdobu, měla by sloužit i k odpočinku. "Tohle dílo je jednak vtipné, zdařilé, ale také se výborně hodí do prostoru před radnici," řekl architekt Košař. Zdroj: zde  Ta slova odborníka sedí i na ledečskou lavičku.


 

Sedící zprava: 1 = Po, 2 = Út, 3 = St, 4 = Čt, 5 = Pá, vlevo dole So a vpravo? že by Ne? So to má na sobě z druhé strany vytlačeno a Ne má symbolizovat dětský školní rozvrh.

 

—————

Zpět