Zatím to nevypadá

06.03.2018 00:06

Že by mělo být brzo jaro, to zatím nevypadá! Prý se na nás chystá, říkali z rádia, ale já jsem včera celý den topil a hřál se u kamen a Falco se mnou. Za oknem na zasněžené zahradě nám poletovaly sýkorky kolem krmítka, nebo se střídaly s vrabčáky na lojové kouli jak akrobati. To na jaro zrovna nevypadá. Vzpomněl jsem si přitom na obrázek Ptáci u krmítka, který jsem použil u článku První sníh a další ptákoviny

Jsou na něm vyobrazeny tak trochu přehnaně barevně až naivně sýkorky modřinka a koňadra, brhlík lesní, zvonek zelený, kos černý, vrabec obecný a pěnkava obecná. A taky krmítko a lojová koule/šiška. Tak, kdo mi chybí? Kos, zvonek a pěnkava. Ti se tuto zimu u krmítka za oknem neobjevili. Ale kos tu přeci pořád poletuje. Včera jsem mu nachystal u plotu jablko! No, nachystal, jen tak jsem ho ledabyle pohodil do sněhu. Už jsem tak párkrát učinil a vždycky zmizelo. Kdopak se o něj asi postaral? Naklonil jsem se tedy hlouběji do okna a ejhle. U plotu zápasí s jablkem kosák jak vyšitý. 

A co to támhle poskakuje pod rybízovým keřem. Není to pěnkava? Je to pěnkava! Poskakuje po sněhu a paběrkuje zbytky slunečnicových semínek, které tam vytrousily sýkorky. 

Tak oni oba, kos i pěnkava, ke krmítku nelétají! Kos se tam nevejde a pěnkava je asi hodně plachá, aby létala až k oknu. Tak mi zbývá už jen ten zvonek. Podívám se do atlasu ptáků, jak vlastně vypadá, na tom společném obrázku je nějak nepřirozeně bledý. Měl by být šedohnědozelený, pokud se nepletu.

Na straně 106 jsem našel šedozeleného samečka zvonka se žlutozeleným bříškem a vedle nepatrnou poznámku "zbarvení samice šedavé". A je to tady! Ty jsem přeci letos u krmítka taky zahlédl! Považoval jsem je sice za samice vrabčáků, ale přitom ta byly určitě paničky zvonků. A mám je všechny pěkně pohromadě! 

Navíc se mi tuto zimu u krmítka objevili i mlynaříci, babky a hýl. To jsem teda pěkný ptáčník - číhač. :-) Deset druhů ptáků jsem tu zahlédl a během zimy přikrmoval. Však mě to nějakou tu stovku stálo! 

A dnes ve středu se tu ještě objevil páreček pěnkav jikavců. Tak 11 druhů!

Až budu jednou potřebovat, vzpomenu si na ně a oni mi taky pomohou. Jak Jiříkovi mravenci. Že jo? :-) -sv- 

  Samice zvonka zeleného - zdroj: Wikipedie

—————

Zpět