Vánoční fejeton nebude?

25.12.2015 03:07

Letošní Štědrý den byl v mnohém výjimečný.

Na Vysočině padaly teplotní rekordy, nejtepleji prý bylo v nedalekém Havlíčkově Brodě, kde naměřili 10,7 stupňů, sedmikrásky se na nás proto usmívaly za plotem, na kompostu pod ořeším vyrostly houby. Zprávy Novinky.cz nám přinesly fotografii Sněžky téměř bez sněhu, mobilní zprávy míň eSeMeSek jak loni, ale o to víc upřimných, až dojemných, že mě jedna z nich přinutila vstát uprostřed noci a psát tento fejeton.

Říká se, že v nouzi poznáš přátele. Já sice nouzi nepociťuji, ale opravdoví přátelé se mi letos ozývali. To jo. Ti nejbližší nás navštívili osobně, další zavolali, či poslali mobilní zprávu. Díky, přátelé!

V 11:33 mi byla doručena tato SMS: "Bude nějaký vánoční fejeton?" Mě teda v tu chvíli ale spíše zajímalo, zda u nás bude nějaká vánoční večeře. Kapr sebou totiž stále ještě vesele mrskal ve vaničce pod bezem (ten zatím nekvete), brambory na salát si užívaly chládku v skládku, namočený hrách už vypil všechnu vodu a pokukoval z hrnce po česneku a majoránce. V lednici nám chyběla majonéza, na stole sváteční ubrus, na stromečku ozdoby. Ale nebyl jsem na to naštěstí sám, v kuchyni se již otáčela dcera Štěpinka a syn David volal z Jihlavy, zda nemá cestou domů něco nakoupit. Tak jsem ještě stihl rozvézt pár vánočních dárků svým nejbližším v Ledči, zabít kapra, nakrmit svini Vaňka, dochutit hrachovku, zabalit dárky a usednout k hotovému.  

 Kolem štědrovečerního stolu u nás na chalupě jsme seděli po letech v lichém počtu, ale taky po letech v srdečné atmosféře. Já měl tentokrát kapra jen pro sebe a děti si těšily z hromady kuřecích řízků a mísy salátu. Nechyběla nám ani vánočka, vánoční cukroví a ledová čokoláda. Poděkoval jsem dětem, že jsou se mnou, připili jsme si slivovicí z naší zahrádky, popřáli dobré chuti a projedli se až k rozdávání dárků.

Nejvíce balíčků bylo letos označeno nápisy Taťka, Táta, Otec, Slávek, ale taky Děda a dokonce i Báječný Dědeček. Něco duševna, něco humoru, něco pro mlsný jazýček, něco na žízeň a taky něco, co srdce zahřeje. Ježíšku, díky! Hezky se nám letos usínalo.

V 01:03 hodin mě vzbudila tato SMS:

Bohatý stůl, výtečnou rybu,

sváteční večeři, co nemá chybu.

Hromadu dárků, co srdce pohladí,

rodinu, přátele, jež nikdy nezradí,

přejí Arméni. 

Co k tomu dodat? Snad jen:

Letošní Štědrý den byl, pravda, v mnohém výjimečný!        Stanislav

                                                                          (foto: Štěpánka)

 

 

—————

Zpět