Vánoční Blackout

26.12.2015 12:24

Božíhodové odpoledne, čas vánoční a čas lenošení. Odrostlé děti leží u svých chytrých mobilů a počítačů a já pod oknem s brýlemi na nose klimbám v křesle nad Povídkami od Jaroslava Haška a taky od Ježíška. Všichni tři přitom ještě zažíváme slavnostní oběd (děti ho ukládají už do slezu na chystané párty a já teprve do knihy) a prožíváme si pár metrů od sebe svůj vlastní svět. Jako první se z něho probral syn:

"Tati, voni snad vypnuli elektriku!! To je v pr**li! Já měl rozehranou hru s klukama. Štěpáno, tobě to jde?"

"Jo, jde. Já tu signál mám," odpovídá v poklidu dcera nad mobilem.

"To já taky, ale elektrika nejde. Počítač je mrtvej! Jóó, už to jde ..... a už to nejde. Už je to zase v pr**li. OMG. Tati, ty vole, víš co, udělej s tím něco!"

"Co s tím asi můžu dělat?" odpovídám já vůl od rozečtené knížky, odložím brýle na čtení a jdu se podívat na elektroměr s myšlenkami na ebenovou tyč a liščí ohon.

"Jističe jsou nahoře,

 světla nesvítí,

 to vypadlo na hoře

 někde na síti."

zarýmoval jsem rádoby vtipně a přidal ještě další dvě stručnější vysvětlení:

"Nebo je tu armagedon!"

"Anebo místo Vrbky odpojili Vrbu :-)"

Ale to jako bych píchl do vosího hnízda.

"To si snad děláš kozy! Těsně před cílem, měl jsem to už vyhraný, to je v pí**, už jen hodit poslední bombu do sektoru bé, ach jo! Co teď budu dělat, bez elektriky? Kdy to zas nahoděj? Tati, udělej s tím něco, dyť seš elektrikář, di sa na to znova podívat, nebo někam zavolej!"

Zavolal jsem mobilem přes rybník na návsi sestře Anině, jestli jim taky nejde elektrika. Nejde! Celá ves je prý bez proudu.

"Jak dlouho to bude, tati, asi trvat? Mně už dochází baterka a nabíječka nefunguje," ozvala se ze svého kouta dcera. "Co když to dneska nenahoděj, co budem dělat?"

"Jo, co budeme dělat? Já bez počítače, nevím, co dělat! Co budeš dělat ty, táto?" přidal se syn.

"Já? Zatím stále ještě na čtení vidím a až se setmí, tak si rozsvítím a budu si číst dál," odpovídám klidně a potutelně se přitom tvářím.

"Jo? A čím si asi tak rozsvítíš, když ta zas**ná elektrika nejde!" rozčiluje se syn.

"Zapálím si svíčku," odpovídám slušně  a s úsměvem, jak jsem fikaně a jednoduše připraven zvítězit nad tím "zas**ným"  Blackoutem.                       -sv-

—————

Zpět