Na lechtivé téma

17.07.2016 00:08

Roman Víšek – Kolotoč ČRo2 14.7.2016 v 17:20

Mám tu pro vás, přátelé, tak trochu lechtivé, ale určitě zajímavé téma. Románky v práci jsou lákavé, ale je to prý špatný nápad. Všichni dobře víme, jak moc času trávíme v práci, vlastně většinu života, a pak, jak je velmi snadné začít pociťovat větší blízkost k těm, s nimiž pracujeme, než k těm, s nimiž žijeme. A najednou přeskočí jiskra a spolupracovník či spolupracovnice začnou vypadat jako velmi přitažlivá volba.

Například v Austrálii má podle některých statistik aférku s kolegou či kolegyní v práci až 36 % zaměstnanců, píše o tom zpravodajský server news.com. A tady jsou některé věci, které je dobré zvážit dřív, než si v práci s někým něco začnete, protože to, co platí v Austrálii, platí i v tomto případě téměř jistě i u nás.

No a tady jsou jednotlivá úskalí:

1)    Lidé to zjistí.

Lidé jsou totiž mimořádně vnímaví. Mají výborné detektory pohledů, kterými dokážou zaznamenat sebemenší pohyby očí jiné osoby. Víte, jak je těžké se nenápadně podívat a nevzbudit pozornost ostatních lidí? A teď si představte, jak vám budou podvědomě klouzat oči k objektu vaší touhy  a jak je snadné, aby si toho v kanceláři někdo všiml.

Lidé jsou také velmi dobří při sbírání nepřímých náznaků, například, jestli je rozdíl mezi tím, co říkáte slovy, a tím, co říká řeč vašeho těla. A napjatá ramena, lehké začervenání v obličeji nebo kapku potu na obočí neutajíte, protože řeči těla lidé věnují často větší pozornost, než slovům, která říkáte.

2)    Bude se o tom mluvit, a to celé roky.

Je skoro neuvěřitelné, jak dlouho v kanceláři přežívá historka o dávné aférce. Dokonce dávno poté, co ti, kterých se týkala, pracoviště opustili. A proč? Protože tím lidé dostanou drama ze skutečného života, které se jim odehrává přímo před očima. Je to, jako sledovat nějakou reality show v televizi, jenom ještě lepší. Mohou vás odsuzovat, mohou pomlouvat a zajímá to prakticky všechny. Je to fantastické příležitost na příběh, který se bude vyprávět pořád dokola.

3)    Přijdete o současný vtah.

Až (a je to opravdu většinou AŽ a ne POKUD) váš partner nebo partnerka zjistí, že máte románek na pracovišti, je velmi pravděpodobné, že se bude chtít rozejít nebo rozvést.

Další alarmující statistika: více než 40% prvních manželství končí v Austrálii rozvodem. Zkuste si uvědomit, že románek vás může připravit nejen o manžela či manželku, ale rozvod se dotkne i vašich případných děti a po rozvodu budete trávit podstatně méně času se všemi členy rodiny.

4)    Jeden nebo oba z vás budou muset z práce odejít!

Bohužel, jakmile aféra na pracovišti vyjde na světlo, končí to tak, že jeden nebo obě strany vztahu musejí odejít. Jakmile všechno praskne, bývá příliš velkým břemenem už jen prostý objem řečí, které se začnou vést.

I když se ale aférka neprovalí a místo toho skončí, i tak jeden z bývalých milenců ze zaměstnání obvykle odejde, protože nedokáže unést zraněné city a dál se vídat se svým či svou ex, jako by se nic nestalo, anebo ještě hůř, přijímat od něj či od ní pracovní pokyny.

Čím dál více firem nechává své zaměstnance podepsat dohodu, že se na pracovišti nezapletou, což mimo jiné snižuje i riziko obvinění ze sexuálního obtěžování, pokud se láska změní v nenávist.

5)    No a na závěr v neposlední řadě: Nesuďte balíček podle obalu.

To, že vám spolupracovník či spolupracovnice připadá přitažlivý či přitažlivá, má několik důvodů včetně toho, že v práci každý nasazuje svou lepší masku posílenou sebedůvěrou ze znalosti vykonávané práce, ale mějte na paměti, že každé zboží na obalu vypadá lépe.

Jakmile ho donesete domů a rozbalíte, často se dostaví zklamání.

Raději bez komentáře, obrázky řeknou vše :-)  -sv-

 

—————

Zpět