Moje letošní pomlázka

02.04.2018 17:21

Na letošní pomlázku jsem v pondělí vyrazil po trase Štěpánov, Ledeč, Světlá, Štěpánov, převedeno na ženskou linku by se ta trasa mohla taky jmenovat Anna - Renata + Kira - Věra - Štěpánka + Andrea. Za vylískání a omladění jsem si vysloužil úsměvy, polibky, vajíčka, sladkosti. Panáka ne, řídil jsem. Zato butylku Cabernetu ano. Zajímavé koledování a zajímavá výslužka. :-)

Kromě výše jmenovaných jsem vlastně ještě na ledečském sídlišti vyšlehal ve věžáku u výtahu svoji bývalou osmdesátiletou sousedku Machovou. Smála se na mě a povídala: 

"Vždyť já už léta ani nebarvím."

Vím sice, jak to myslela, ale já jsem si to přeložil po svém a pobavilo mě to. Ještě na ulici jsem se usmíval. :-)

Odpoledne se ukázalo i slunko, tak jsem tu výslužku bez polibků a úsměvů naaranžoval a pro tento web dokumentoval. Vlastnoručně upletenou pomlázku s barevnými pentlemi jsem zapomněl přiložit. Nevadí. Udrátovaný zajíček s cibulovým vájem od mé nejstarší dcery ji stejně předčí.

Místo pomlázky z vrbového proutí však přidám čerstvý příběh o jejím pletení: 

Včera na Apríla mi na okno chalupy zaklepal mladý soused s devíti vrbovými pruty v ruce. 

"Pane Slávku, umíte uplést pomlázku? Já jsem to nikdy nedělal. Upletl byste mi jí nebo mě to naučil?"

Neptal jsem se ho, kde ty proutky nařezal, beztak byly z naší zahrady. Uchopil jsem je do ruky a vysvětlil mu a názorně předvedl, jak se taková pomlázka z osmi plete. 

"No to je jednoduchý, tak Vám, pane Slávku, moc děkuju." 

Za hodinku klepal na okno znova. 

"Mně to vůbec nejde. Neupletl byste mi ji sám? Já Vás za to pozvu na panáka." 

Toho panáka jsem se sice nedočkal, ale pomlázku jsem mu upletl a druhý den se s ní u mě zastavil i s malou dcerkou a mladou maminkou, která ho hlídala, aby těch panáků nebylo moc. Děkoval mi, že prej jsem správný týpek, že on by to beze mě nezvládl. 

"Ale zvládl, jen si příště musíš nařezat tenčí a ohebnější proutky a ten devátý na rukojeť musíš podélně rozříznout na dvě poloviny," snažil jsem se mu ještě pro příště poradit, ale už moc mě asi nevnímal. Tak uvidíme příští rok, zda něco z toho pochopil. Nebo zda si mladá maminka nepřivede jiného týpka. :-) 

Mě to označení "týpek" totiž zaujalo a tak jsem si význam toho slova vygůgloval:

Týpek je to individuální pán, chlapec, klouček co vzhledově nezapadá mezi ostatní. Je to určitý typ. Např. venkovan přijede do města a nezapadá vzhledem-vesnický typ-týpek....městský pán přijede na vesnici-městský týpek.

Tak to celkem sedí a já to beru, šéfe. I když jsem spíše takový týpek-navrátilec. :-) -sv-

"Stando, ty jsi navrátilec?"

"Ano, Marku, když tě zradí a nikde nechtěji, tak i pan Slávek, týpek - navrátilec!"

—————

Zpět