Další kousky v galerii

27.06.2018 07:06

Dnes vyrážím na návstěvu za svými sestrami. Byly sice v sobotu na srazu, ale některé "záležitosti" je třeba vyřídit osobně a nejlépe návštěvou. Jedna z těch "záležitostí" jsou moje kdysi darované obrazy. Už přes 40 let zdobí jejich příbytky. No "zdobí" je možná silné slovo, to budete moct posoudit, až je tady zveřejním. Ale k tomu potřebuji jejich fotografii. Tak sebou na dnešní návštěvu beru fotoaparát a pokusím se je zvěčnit.

Jedná se o olejomalbu Zátiší s čajovou konvicí na ošepsovaném plátně rozměrech 49 x 34 cm. Najdu ho na stěně kuchyně mojí starší sestry Ludmily nad jídelním stolem. Už jsem se pokoušel ho vyfotit při poslední návštěvě, ale došly mi baterky. Nebo vlastně foťáčku Canon došly baterky. Aby se tak nestalo i dnes, beru si sebou foťák Olympus PL-7, který má baterii plnou a kartu prázdnou. Zátiší jsem maloval v podstatě na objednávku, jedná se o fiktivní předměty, které dodnes září jasnými barvami v brodském bytě na Ledečské ulici.

Za tím dalším obrazem-darem tak daleko jezdit nemusím. Stačít přejít štěpánovskou náves. Visí v ložnici mé nejstarší sestry. Jedná se o temperu Vidlákův lesík o rozměrech 49 x 34 cm, která pochází z mé ranější tvorby. Visíval léta v obytné kuchyni, ale poslední roky už nevisí. Včera jsem se dozvěděl, že ho sestra nevyhodila, ale přestěhovala do ložnice. Tak uvidíme, jak se mu tam daří, jestli ho nenapadl kůrovec, což se teď lesíkům stává. :-)

Skutečný Vidlákův lesík dodnes existuje. Najdete ho v polích cestou k Radinovu. Dnes už Vidlákův není, i když se tak místopisně jmenuje a nachází se v zátopové oblasti plánované štěpánovské přehrady. Tak zřejmě jednou bude můj obraz Vidlákův lesík historickou vzácností! Aspoň, že tak, po malířské stránce by se toho nikdy nedočkal.

Až se kolem poledne vrátím k notebooku, tak sem fotografie těch dvou děl doplním. -sv-

 Zátiší s konvicí - olej na plátně 1972             Vidlákův lesík - tempera na plátně 1970

  

—————

Zpět