Diskuse

Datum: 10.07.2018

Vložil: Stanislav Vrba

Titulek: Re: Soc.aktivity Šeptouchovské Háty

Mirko,

mazat Vám nic nebudu, i když pravdu v mnohém nemáte. A to se Vám pokusím vysvětlit.

Začnu u Města, které podle Vás nemá peníze na chodníky, silnice v příšerném stavu. To není pravda! Jen v tuto chvíli se opravují chodníky a silnice v Havlíčkově ulici, Na Rámech, u autobusového nádraží. Předtím v ulici Ke Stínadlům, v Majerovce, Fibichovce, Hradní ulici, Hutní ulici, taky ve spodní části Havlíčkovy ulice, na Zoufalce. Chodník ke Kovofiniši, vozovka a chodník v Nádražní. A to jsem určitě na něco zapomněl. Třeba na Žižkov, Kudějovku nebo viadukt. Píšu to z hlavy a vím dobře, co z toho financoval Kraj.

Společnost Háta, o.p.s. jsem pomáhal před 4 roky zakládat. Její vizí bylo stát se sociálním podnikem, který poskytuje práci a služby zdravotně postiženým lidem. Tuto vizi naplňuje. Služby nyní poskytuje dvěma desítkám postižených a zaměstnává více jak desítku zdravotně postižených a další možná už dvě desítky odborně zdatných zaměstnanců. Přesná čísla neznám, ale vím, o čem píši.

Ty dvě desítky zdravotně postižených nepotřebují jen základní péči (stravu, teplo, světlo, hygienu, pozornost), ale také obyčejné lidské vyžití - zábavu. Chtějí poznávat své okolí, lidi, památky, obchodní domy, atrakce, navštívit kino, zoo, koncerty, komunikovat s ostatními. Doby, kdy byli zavřeni a izolováni doma, nebo v ústavech, dávno skončily. Mnohé z nich a jejich osudy znám osobně a věřte mi, že je tomu tak!

Otázkou však je, zda o své činnosti Háta, o.p.s. dostatečně, srozumitelně a přesvědčivě, přitom však citlivě, aby to nebylo chápáno jako vychloubání nebo dokonce provokace, informuje veřejnost a pak také odkud "své" informace a domněnky čerpáte Vy, Mirko.

Pokud vím, má Háta, o.p.s. svůj web a FB, přispívá pravidelně do Ledečského zpravodaje, pořádá také několikrát do roka dny otevřených dveří či akce pro veřejnost, na kterých můžete odpovědi na Vaše otázky získat. Každá společnost o.p.s. má totiž "povinnost" o své činnosti informovat, co za poskytnuté dotační peníze pořídila, jak je ve prospěch potřebných využila.

Já osobně již ve společnosti Háta, o.p.s. nepůsobím, jsem v důchodu, ale Vaše pochybnosti nesdílím. Každá dotace má totiž svoje přísné podmínky a každý poskytovatel dotace si tyto podmínky kontroluje, ať je to obec, kraj, stát nebo i soukromý dárce.
Vím také, že uživatelé služeb za poskytované služby platí a na poskytování služeb přispívají i obce a kraje. Tak je to správně! Vyspělost společnosti se totiž pozná podle toho, jak dobře se dokáže postarat o své potřebné!
Co se týká okruhu působnosti společnosti Háta, o.p.s., je jen na ní, jaký okruh si zvolí a dokáže obsloužit. I Oblastní charita má uživatele služeb na Humpolecku, Benešovsku, Havlíčkobrodsku. Zrovna tak Domovy seniorů, ústavy pro různě nemocné klienty. Náklady na dopravu si totiž platí uživatelé služeb. Zda v plné míře, to nevím,
Ještě se musím vyjádřit k úsměvnému obrázku Nekonečná párty Šeptouchovské Háty, jehož jsem autorem. Ten se netýká činnosti společnosti Háta, o.p.s., ale mých osobních vztahů. :-) -sv-


Zpět na diskuzi